Poradnik

Jak zaoszczędzić na rachunkach?

Jak zaoszczędzić na rachunkach
Written by admin

Skuteczne sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej domu i zaoszczędzenie pieniędzy na gazie i elektryczności

Bardziej efektywne korzystanie z ogrzewania i urządzeń będzie miało duży wpływ na koszty energii. Postępuj zgodnie z naszymi 10 wskazówkami, aby zużywać mniej i płacić mniej, jednocześnie czyniąc swój dom bardziej komfortowym.

Tanie oferty energetyczne są trudne do zdobycia, podczas gdy ceny energii są ustalane przez rządową gwarancję cen energii i pułap cenowy Ofgem. Ale kroki, które podejmujesz, aby być bardziej wydajnym, mogą nadal mieć znaczenie.

Wynika to z faktu, że stawki jednostkowe energii – ile płacisz za każdą kilowatogodzinę (kWh) zużytego gazu lub energii elektrycznej – są ograniczone, a nie całkowity rachunek. Im mniej energii zużyjesz, tym mniej zapłacisz.

Małe zmiany nawyków sumują się. Niektóre z poniższych wskazówek wymagają zaledwie kilku minut.

Efektywne korzystanie z urządzeń

Suszarki kondensacyjne i chłodziarko-zamrażarki w stylu amerykańskim to najdroższe w eksploatacji urządzenia.

Zmiana sposobu korzystania z nich może pozytywnie wpłynąć na wysokość opłat za energię. Wypróbuj poniższe wskazówki:

 • Pierz ubrania w niższej temperaturze Robienie prania w temperaturze 30ºC (zamiast 40ºC) obniża koszty o 38%, zgodnie z naszymi testami.
 • Pierz większe ładunki rzadziej Nadmierne pranie może powodować blaknięcie, kurczenie się i nieprawidłowy kształt, a także kosztować więcej energii elektrycznej.
 • Prawidłowo ładuj zmywarkę Uruchamiaj ją tylko wtedy, gdy jest pełna i ułożona jedna na drugiej, aby każdy przedmiot został dobrze wyczyszczony (zobacz najlepszy sposób ładowania zmywarki).
 • Używaj ustawień ekologicznych Używaj tego ustawienia na wszystkich urządzeniach, które na to pozwalają.
 • Całkowicie wyłącz głośnik bezprzewodowy lub soundbar Są to najbardziej energochłonne gadżety w trybie gotowości, kosztujące około 6 funtów rocznie (w oparciu o 20 godzin czuwania dziennie).
 • Susz pranie na zewnątrz, kiedy tylko możesz.
 • Susz w suszarce bębnowej różne tkaniny osobno. Ich suszenie trwa różnie długo. Unikaj suszenia pojedynczych ubrań.
 • Poczekaj, aż żywność ostygnie przed zamrożeniem I rozmrażaj zamrożoną żywność w lodówce.
 • Utrzymuj urządzenia w czystości Regularne odkamienianie czajnika, rozmrażanie zamrażarki, czyszczenie filtra kłaczków suszarki bębnowej i czyszczenie cewek z tyłu lodówki pomaga im działać tak wydajnie, jak to tylko możliwe.

Dodaj izolację, gdzie tylko możesz

Poprawa izolacji będzie miała największy wpływ na rachunki spośród wszystkich naszych wskazówek.

Chociaż możesz nie włączać ogrzewania w cieplejszych miesiącach, możesz przygotować izolację domu na zimne dni.

Przewiduje się, że ceny gazu i energii elektrycznej nieco spadną tej jesieni, ale nadal będą znacznie wyższe niż kilka lat temu.

Dodanie izolacji może kosztować zaledwie 15 funtów (w przypadku samodzielnego montażu izolacji piankowej wokół odsłoniętych rur ciepłej wody). Im więcej izolacji dodasz, tym więcej zaoszczędzisz.

Izolacja poddasza to najtańszy i najłatwiejszy sposób na zwiększenie właściwości izolacyjnych domu. Jeśli nie masz żadnej na początku i dodasz zalecane 270 mm, możesz zaoszczędzić do 1000 zł rocznie w trzyosobowym bliźniaku. Dodatkowo, poczujesz się przytulniej.

Popraw swoją odporność na przeciągi

Według Energy Saving Trust, powstrzymanie ucieczki ciepła przez szczeliny wokół drzwi i okien może zaoszczędzić około 60 funtów rocznie. Może to również sprawić, że dom będzie bardziej przytulny w niższych temperaturach.

Profesjonalna izolacja przeciwprzeciągowa całego domu kosztuje około 225 funtów dla typowego gospodarstwa domowego, ale istnieje wiele prac związanych z izolacją przeciwprzeciągową dla majsterkowiczów.

Zacznij od tych obszarów:

 • Okna Użyj pasków przeciwprzeciągowych wokół ramy. W przypadku okien skrzydłowych lepiej sprawdzają się listwy szczotkowe.
 • Drzwi Użyj listew uszczelniających wokół krawędzi i szczotek lub klapek na zawiasach na dole.
 • Komin i kominek Jeśli nie używasz kominka, zablokuj komin nadmuchiwaną poduszką lub załóż czapkę na wkład kominowy. Jeśli masz otwarty komin, może to zaoszczędzić 400 zł rocznie.
 • Deski podłogowe i listwy przypodłogowe Deski podłogowe muszą się poruszać, więc użyj elastycznego wypełniacza na bazie silikonu w szczelinach.
 • Wyłazy strychowe Użyj piankowych pasków chroniących przed przeciągami, aby zatrzymać ciepło.
 • Pamiętaj tylko, że potrzebujesz wentylacji w swoim domu, więc nie zakrywaj otworów, które powinny tam być, takich jak otwory wentylacyjne w ramach okiennych.

Przejrzyj swoje rachunki za energię w poszukiwaniu niewielkich oszczędności

Większość z nas nie będzie w stanie zaoszczędzić pieniędzy, zmieniając taryfę lub dostawcę energii w tej chwili, ponieważ dostawcy nie oferują ofert tańszych niż ograniczona zmienna taryfa. Są jednak rzeczy, które można zrobić, aby zaoszczędzić.

Jeśli otrzymujesz rachunki w formie papierowej, poproś firmę energetyczną o zmianę na rachunki elektroniczne i zarządzaj swoim kontem online. Niektóre firmy pobierają opłaty za rachunki papierowe.

Płacenie za pomocą polecenia zapłaty jest zazwyczaj najtańsze. Jeśli jednak Twój dostawca chce zwiększyć Twoje polecenie zapłaty o więcej niż się spodziewasz, poproś go o wyjaśnienie dlaczego. W ciągu roku zużycie i płatności powinny się zrównoważyć.

Jeśli na koncie zgromadziło się zbyt dużo środków, możesz poprosić o ich zwrot lub zmniejszenie kwoty poleceń zapłaty na czas rozwiązania problemu. Zalecamy utrzymywanie na koncie płatności za około dwa do trzech miesięcy.

Regularne przesyłanie dostawcy odczytów licznika pozwoli również zachować dokładność płatności i zapobiegnie szacunkowym rachunkom. Jeśli posiadasz inteligentny licznik, powinien on automatycznie wysyłać odczyty licznika.

Zużywaj mniej ciepłej wody

Nawet jeśli włączasz ogrzewanie tylko zimą, zużywasz energię przez cały rok do podgrzewania wody. Tak więc ogrzewanie i rozsądne korzystanie z niej wpłynie na wysokość rachunków.

Jeśli masz zbiornik ciepłej wody (a nie kocioł dwufunkcyjny), użyj elementów sterujących ogrzewaniem, aby włączać i wyłączać ogrzewanie wody, dzięki czemu podgrzewasz tylko tyle wody, ile potrzebujesz.

Prysznice o dużej mocy mogą zużywać więcej wody w mniej niż pięć minut niż kąpiel w wannie, więc zamontuj ekologiczną głowicę prysznicową. Prysznic nadal będzie mocny, ale zmniejszy zużycie ciepłej wody.

Spróbuj użyć wyłącznika czasowego, aby ograniczyć czas kąpieli do czterech minut lub mniej. Według Energy Saving Trust może to zaoszczędzić 500 zł rocznie na energii dla typowego gospodarstwa domowego. Zaoszczędzisz również kolejne 400 zł na wodzie, jeśli masz licznik.

Unikaj zmywania naczyń pod bieżącym kranem – zamiast tego zmywaj je w zlewie lub misce. Staraj się również nie pozostawiać gorącego kranu włączonego zbyt długo podczas płukania naczyń.

Sprawdź też jak możesz zaoszczędzić gotówkę na wakacje. Pare sprawdzonych rad, które pomogą Ci jechać na wakacje marzeń.

About the author

admin